| Availability: | Out of Stock. (Please contact Campania for a current ETA for this item.) |
| Pieces: | Nested Set of Different Sizes |
| Material: | Terra Cotta |
| Set Quantity: | 3 |
| Total Weight: | 66 lbs |
| Photographed In: | |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |
| Material: | Terra Cotta |
| Total Weight: | 66 lbs |
| UPC: | 615973300707 |
| Indoor Use Only: | No |
| Assembly Required: | No |
| Drainage Info: | One drainage hole, centered, approximately 1/2" - 3/4" |
| Base Dimensions: |
11.5" W 7.25" W 6.25" W |
| Inside Top: |
17" W 14" W 9" W |
| Inside Bottom: |
7" W 5.25" W 4.5" W |
| Inside Height: |
16" H 13" H 7.75" H |
| Catalog Page: | |
| Spec Sheet: |
Foxglove Planters spec sheet |
| Size: |
19.75" W x 16.75" H 15.75" W x 13.5" H 11" W x 8.25" H |
| Ind Weight: |
37 lbs 20 lbs 9 lbs |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |