| Availability: | Limited Inventory. (Ships within 13 weeks of order placement.) |
| Pieces: | Nested Set of Different Sizes |
| Material: | Terra Cotta |
| Set Quantity: | 3 |
| Total Weight: | 83 lbs |
| Photographed In: | Brown Terra Cotta |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |
| Material: | Terra Cotta |
| Total Weight: | 83 lbs |
| UPC: | 615976723428 |
| Indoor Use Only: | No |
| Assembly Required: | No |
| Drainage Info: | one drainage hole, centered, approximately 3/4" |
| Ship Method: | LTL |
| Base Dimensions: |
18" W 14" W 11" W |
| Inside Top: |
18.25" W 14" W 10.75" W |
| Inside Bottom: |
17" W 13" W 10" W |
| Inside Height: |
12.75" H 9.75" H 7.25" H |
| Outside Top: |
20.25" W 16" W 12.25" W |
| Catalog Page: | 749 |
| Spec Sheet: |
Denali Planter Low spec sheet |
| Size: |
22" W x 13.5" H 17" W x 10.25" H 13.25" W x 7.75" H |
| Ind Weight: |
44 lbs 25 lbs 14 lbs |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |