| Availability: | In Stock. (Typically ships within 3 weeks of order placement.) |
| Pieces: | Nested Set of Different Sizes |
| Material: | Terra Cotta |
| Set Quantity: | 2 |
| Total Weight: | 69 lbs |
| Photographed In: | Terra Cotta |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |
| Material: | Terra Cotta |
| Total Weight: | 69 lbs |
| UPC: | 615976279345 |
| Indoor Use Only: | No |
| Assembly Required: | No |
| Drainage Info: | One drainage hole, centered, approximately 3/4" |
| Ship Method: | Small Parcel |
| Base Dimensions: |
19.5" W 15.25" W |
| Inside Top: |
17.5" W 13.5" W |
| Inside Height: |
12" H 9.25" H |
| Catalog Page: | 734 |
| Spec Sheet: |
Amelie Planter spec sheet Copy |
| Size: |
19.5" W x 12.5" H 15.25" W x 9.75" H |
| Ind Weight: |
43 lbs 26 lbs |
| Factory Code: | Canary / Vietnam |