| Availability: | In Stock. (Typically ships within 3 weeks of order placement.) |
| Pieces: | Multiple Piece Item |
| Material: | Glazed |
| Total Weight: | 180 lbs |
| Photographed In: | Riviera Blue |
| Material: | Glazed |
| Total Weight: | 180 lbs |
| Weight With Water: | 220 lbs |
| Water Volume: | 10 Gallons |
| UPC: | 615973351570 |
| Indoor Use Only: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Ease of Assembly: | Very easy assembly |
| Assistance Required: | Heavy, may require lifting assistance |
| Splash Level: | Little to minimal splash |
| Sound Level: | Can be heard at distance; drowned out by moderate traffic |
| Sound Type: | echo |
| Replacement Pump Kit: | FTPK-8263 |
| Electrical Cord Length: | 16 FT |
| Pump Size: | 300 GPH |
| Ship Method: | LTL |
| Base Dimensions: |
14.5" L x 14.5" W |
| Inside Top: |
15.5" L x 15.5" W |
| Inside Bottom: |
13.75" L x 13.75" W |
| Inside Height: |
31.5" H |
| Outside Top: |
18.5" L x 18.5" W |
| Catalog Page: | 130 |
| Size: |
21.25" L x 21.25" W x 33" H |
| Care: | Glazed and Terra Cotta Material Spec and Care Fountain Maintenance & Trouble-Shooting |
| Product Instructions: | Assembly Instructions |