| Availability: | In Stock. (Typically ships within 3 weeks of order placement.) |
| Pieces: | Nested Set of Different Sizes |
| Material: | Terra Cotta |
| Set Quantity: | 2 |
| Total Weight: | 87 lbs |
| Photographed In: | Terra Rosa |
| Factory Code: | Blue / China |
| Material: | Terra Cotta |
| Total Weight: | 87 lbs |
| UPC: | 615973544149 |
| Indoor Use Only: | No |
| Assembly Required: | No |
| Drainage Info: | one drainage hole, centered, approximately 3/4" |
| Ship Method: | LTL |
| Base Dimensions: |
10.5" W 8.5" W |
| Inside Top: |
19" W 15.5" W |
| Inside Bottom: |
10" W 9" W |
| Inside Height: |
18" H 14.25" H |
| Catalog Page: | S114 |
| Spec Sheet: |
Logis Planter Short Terra Rosa spec sheet |
| Size: |
20.5" W x 18.5" H 17" W x 15" H |
| Ind Weight: |
58 lbs 29 lbs |
| Factory Code: | Blue / China |